Konserve meyve ve sebze yapımı

IMAG0340Geçenlerde eskilerden söz ederken, annemin bahçeden topladığı taze sebzeleri kışa hazırlık için nasıl konserve yaptığını hatırladım. 17 yılımı köyde geçirmiş biri olarak kendimi şanslı hissediyorum. Doğanın içinde, temiz havası, soğuk mis gibi suyu, kendi bahçemizde yetiştirdiğim doğal sebze ve meyveleri, doğal süt ve yumurtasıyla çok güzel bir çocukluk dönemi geçirdim.

Yaz döneminde kendi yetiştirdiğiniz ürünleri kullanırken üstünede kışa hazırlık için; yemeklere domates sos, menemen için sos ve taze fasulye konserveleri yapardık. Domates sos için; soyulmuş ve küçük küçük doğranmış domatesleri yağda karıştırıp biraz tuz ile birlikte bir taşım kaynatıp,daha sonra sıcak sıcak kavanozlara koyup kapaklarını kapatırdık. Kavanozları ters çevirip 4-5 gün bekletip, kontrol ederdik hava alan konserve varsa kenara ayırmak için. Malum hava alınca uzun süreli bekletemiyoruz. Hazırladığımız konserveleri de çatı katına kış için hazırlanan diğer ürünlerin yanına koyardık.

Menemen için de yöntem aynı ama ekstra biberle beraber doğranmış domatesleri yağda çevirip kaynatırdık. Fasulye için ise yöntem biraz farklı. Fasulyeleri önceden biraz haşlamamız gerekirdi. Sonra haşlanmış fasulyeleri soğuk suya koyup bekledikten sonra suyu süzüp kavanoza koyardık.Kavanozlara yarıdan biraz fazla su ekleyip (bazı kavanozlara domates de eklerdik), kapaklarını sıkıca kapatırdık ve tencereye koyup suyla kaynatırdık. Biz büyük kazanlarda dışarıda otun ateşinde yapardık ama evde denemek isteyen olursa tencerenin dibine ızgara tel koyup üzerine kavanozları da yerleştirdikten sonra kaynatılabilir. Yine ters çevirme işlemi ve 4-5 gün bekleme bunda da yapılıyor.

Tabi günümüzde birçok kişinin derin dondurucusu var artık. Şimdi sebzeler poşetlenip öyle saklanıyor. Ürünlerde eskisi gibi ekolojik yöntemlerle üretilmiyor. Ama hazır konserve almak yerine bu yöntem daha doğal.

Neyse konserve olayına değinmemin birazda sebebi, yaptığım vişneli tart yüzünden. Vişnenin mevsimi değil malum. Onun için mevsiminde alıp konserve gibi saklayabilirsiniz. Yaptığım tatlılarda genelde suyuyla beraber kullandığım için konserve kullanmak iyi oluyor.

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıp biraz su ve az şekerle bir taşım kaynatıp yine aynı yöntemle sıcak sıcak kavanozlara koyup ağzını kapatıyoruz.Ters çeviriyoruz ve 4-5 gün bekledikten sonra hava alıp almadığını kontrol ediyoruz. Sonra benim size vereceğim vişneli crumble tart tarifini dört mevsim yapabilirsiniz 🙂

Eğer hazırlığınız yoksa dondurucuda da vişneniz var ise onu da vişne suyuyla beraber kullanabilirsiniz.

Vişne konservesi için :

1 kilo kadar çekirdeği çıkarılmış vişne

2 su bardağı su

1 su bardağı şeker

Not: Şekeri normalde daha az kullanıyorum çünkü tatlı yaparken şekeri fazla kullanmayı sevmiyorum. Zaten tatlı yaparken ekstra şeker kullanacağınız için şeker oranını az tutmakta fayda var.

Yapılışı: Su ile şekeri bir taşım kaynatıp içine vişneleri koyuyorum. Vişnelerin diri kalmasını istediğim için 1-2 dk bekletikten sonra sıcak sıcak kavanozlara koyuyorum (veya ilk önce su ve şekeri kaynatıp şerbet haline getirip, direk kavanozda ki vişnelerin üzerine de ekleyebilirsiniz.) Kapaklarını kapatıp ters çevirme işlemini uyguluyorum. Konservenin su oranını tam dolu değilde,  1-2 parmak boşluk olacak şekilde koyuyorum. Tabi kavanozun ağız kısmının temiz olması kapağını kapatmadan önemli.

Konserve yapılışına da değindiğime göre vişneli tart tarifini yazmaya geçiyorum artık..

Not: Fotoğraf bizim oralardan …. .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s